Gå direkt till textinnehållet

Kvinnor och äppelträd

EN SKILDRING AV TVÅ KVINNORS LIV, VÄNSKAP OCH KAMP FÖR ÖVERLEVNAD VID FÖRRA SEKELSKIFTET.

Ett nyskapande drama baserat på Moa Martinsons klassiska arbetarlitteratur. Föreställningen skildrar två kvinnors kamp för överlevnad i fattigdomens Sverige vid förra sekelskiftet – en gripande berättelse om systerskap, styrka och vänskap som trotsar tidens prövningar. Med ett jordnära språk och starkt socialt patos får Kvinnor och äppelträd nytt liv på scenen.

Tillsammans klarar de fattigdom, sorger och svek. Nu möter vi Moa Martinsons älskade karaktärer i en ny och kraftfull dramatisering. Sally och Ellen, båda uppvuxna i Norrköpings fattigkvarter i slutet av 1800-talet, möts i vuxen ålder. De blir varandras fristad och styrka. Ellen är den tysta, slitstarka modern i ett destruktivt äktenskap. Sally säger vad hon tycker, orädd och rättrådig. Runt deras ben myllrar barnen i en vardag kantad av slit och överlevnad.

Moa Martinsons roman från 1933 skildrar kvinnors livsvillkor kring förra sekelskiftet med ett språk som är rotat i livet självt – konkret, jordnära och kompromisslöst.
Nästan hundra år senare fortsätter berättelsen att beröra med sitt sociala patos, sin skarpa blick och framför allt sin gripande skildring av kvinnlig vänskap.

En samproduktion mellan Västerbottensteatern och Riksteatern.

Dramatisering: Tora von Platen
Regi: Julia Marko-Nord
Scenograf/kostymdesigner: Sven Haraldsson
Kompositör: Martin Hederos
Maskdesign: Angelica Ekeberg
Dramaturg: Ninna Tersman
Skådespelare: Emilia Roosmann, Maria Sundbom, Mårten Andersson, Tuuli Heinonen och Emil El Hayek Grudemo.

BILJETTER SLÄPPS 4 NOVEMBER!

En samproduktion mellan Västerbottensteatern och Riksteatern.

Tid & plats

SKELLEFTEÅPREMIÄR: 20 JANUARI 2027 KL 19:00
SCEN 2, SARA KULTURHUS

Priser

Ordinarie: 355 kr
Ung (tom 26 år)/student: 215 kr
Längd: ca 2 tim inkl paus

  1. Scen 2, Sara kulturhus

Bilder från föreställningen